Staff Directory

Administration & Main Office

(509) 967-6535
Fax: (509) 942-2512

Tim Praino, Principal
Jerry Riggs, Assistant Principal (Grade 10)
Erin Easton, Assistant Principal (Grades 9)
Kevin Norris, Assistant Principal (Grades 11 & 12)
Tara Parker, Receptionist
Cathleen McCary, Lead Secretary
Laurie Otto, Attendance Secretary
Karalee Behling, Attendance Secretary
Kari Weinman, ASB Secretary
Shelly Baker, Registrar Secretary
Kary Bressler, Bookkeeper/Purchasing Secretary
Haley Knutson, Bookkeeper Secretary
Monika Brink, Career Center Secetary
Valarie Anderson, Data Entry Secretary

Teachers

Physical Education

Dawn Morales, Sports Medicine/Physical Education
JoAnn Murrow
Marc Olson
Janet Schuster
Earl Streufert

Science

John Bittinger
Greg Fetrow
Amy Fishburn
Dale Ingram
Jim Nelson
Audra Richter
Nathan Ruane
Reed Spencer
Paul Staly

Social Studies

Jay Bartlett
Theresa Buczek
Austin Cook
Wes Mason
Brad Smith
Taryn Suchy
Michael Veliz
Amy Westerfield
Nick White

Teacher Support

Rachael Clayton, ELL Instructional Specialist
Michelle Fickle, Classroom Support Teacher
Jessica Fife, Instructional Technology Coach
Wendy Holsten, ELL Instructional Specialist
Linda Stairet, Classroom Support Teacher/Instructinal Technology Coach
Heather Tolon, ELL Instructional Specialist

Visual & Performing Arts

Sarah Berglund, Orchestra
Greg Fryhling, Choir
Robert McMinn, Art
Connie Murphy, Art
Shawn Murphy, Art/TV Production
Jason Rose, Band/Orchestra

World Languages

Arienne Arnold
Nathan Kraus
Montanna Marty
Nathalie Mereu
Juan Carlos Olivares
Jennifer Reichert

Special Education Services

Paula Curcio, Special Education Teacher
Amy DesChane, Special Education Teacher
Christina Edwards, Special Education Teacher
Heather Franklin, Special Education Teacher
Michele Greenwood, Special Education Teacher
Gail Hammerberg, Special Education Teacher
Jo Joseph, Psychologist
Chad Kopf, Special Education Teacher
Scott Piippo, Special Education Teacher
Amanda Rexford, Psychologist
Melissa Sadanaga, Special Education Teacher
Faith Tayler, Speech Pathologist

Student Support

Noemi Aguilar, Communities in Schools
Jill Falkner, Counselor (Students A-C & seniors in Running Start)
Danielle Harvey, Nurse
Wendi Hendricks, Counselor (Students D-H)
Chandra Markel, Counselor (Students I-M & Class of 2022 AVID students)
Denise Reddinger, Counselor (Students N-R & Class of 2021 AVID students)
Mitch Kochis, Counselor (Students S-Z)

  Schedule Appointment with Mr. Kochis

Paraeducators

Athletics & Activities

(509) 967-6535

Mike Edwards, Athletic Director
Jim Qualheim, Activities Director
Tara Parker, Athletics Secretary

Custodial, Nutrition & Security Services

Arber Ahmeti, Custodian
Shelly Bishop, Nutrition Services
Andre Bucklin, Custodian
Gabe DeShazo, Security
Ramie Erickson, Kitchen Manager
Lori Gilmour, Nutrition Services
Stephanie Green, Nutrition Services
Alex Gussenhoven, Custodian
Terry Hope, Security
Harry Hurst, Custodian
Bajram Jashari, Custodian
Stacey Jones, Custodian
Brenda Ledbury, Building Foreman
Cord Mitchell, Custodian
Rama Motkuri, Nutrition Services
Riad Rashed, Custodian
Teri Shelton, Nutrition Services
Scott Thomason, Auditorium
Khanthaly Lee Xayahack, Custodian